Europski parlament usvojio Akt o slobodi medija
Europski parlament usvojio je Akt o slobodi medija (European Media Freedom Act) čiji je cilj jačanje transparentnosti u tom sektoru i slobode novinara u njihovom radu. Akt poziva na transparentnost vlasničke strukture medijskih kuća, određivanje minimalnih standarda za rad novinara i urednika te za njihovu neovisnost od vlasti. Tijelima vlasti zabranjeno je vršiti pritisak na novinare i urednike da otkriju svoje izvore, među ostalim pritvorom, sankcijama, pretresom ureda ili instaliranjem špijunskog softvera na njihove uređaje. Usvajanjem Akta o slobodi medija Europski parlament provodi zaključke Konferencije o budućnosti Europe:
– da se uvede zakonodavstvo koje se bavi prijetnjama neovisnosti medija i provođenjem pravila tržišnog natjecanja EU-a u medijskom sektoru, kako bi se spriječili medijski monopoli i kako bi se osigurao medijski pluralizam i neovisnost od nedopuštenog političkog, korporativnog i/ili stranog uplitanja
– da se suzbiju dezinformacije putem zakonodavstva i smjernica za internetske platforme i društvene mreže
– da se brane i podupiru slobodni, pluralistički i neovisni mediji i osigura zaštita novinara
Svi mediji koji se bave vijestima i aktualnim temama, bez obzira na svoju veličinu, morat će objaviti informacije o svojim vlasnicima u nacionalnoj bazi podataka, uključujući podatak o tome jesu li izravno ili neizravno u državnom vlasništvu. Mediji će također morati prijaviti sredstva koja su uprihodili od državnog oglašavanja te državnu financijsku potporu, uključujući onu iz trećih zemalja. Javna sredstva dodjeljivat će se medijima i internetskim platformama na temelju javnih, razmjernih i nediskriminirajućih kriterija. Informacije o izdacima za državno oglašavanje bit će javne, uključujući ukupan godišnji iznos te iznos po mediju.
Direktori i članovi uprava javnih medijskih servisa trebali bi se birati transparentnim i nediskriminirajućim postupcima na dovoljno duge mandate. Neće ih biti moguće otpustiti prije isteka ugovora, osim ako više ne ispunjavaju profesionalne kriterije. Javni mediji morat će se financirati transparentnim i objektivnim postupcima, a financiranje bi trebalo biti održivo i predvidljivo.
U Akt je uključen mehanizam za sprečavanje vrlo velikih internetskih platformi poput Facebooka, X-a (bivšeg Twittera) i Instagrama da samovoljno ograničavaju ili brišu sadržaje neovisnih medija.
Također, Aktom o slobodi medija osniva se Europski odbor za medijske usluge, koji zamjenjuje i nasljeđuje Europsku skupinu regulatora za audiovizualne medijske usluge (ERGA). Aktom se jamči potpuno neovisno djelovanje Odbora, ali što ne utječe na nadležnosti Europske komisije ili nacionalnih regulatornih tijela. Kao i ERGA, Odbor se sastoji od predstavnika nacionalnih regulatornih tijela, pri čemu, svaki član Odbora ima jedan glas.